کوررنگی ارثی است ؟

کوررنگی ارثی است ؟

آیا فردی که کورنگی دارد دنیا را سیاه و سفید و خاکستری می بینید ؟ حال کوررنگی چیست و چرا انسان دچار این اختلال می شود ؟ آیا کورنگی ارتباطی با ژنتیک دارد و از خانواده به ارث می رسد ؟ در ادامه با ما همراه باشید .

کوررنگی چیست ؟

کورنگی به معنای ندیدن رنگ قرمز یا سبز یا آبی است . ترکیب این سه رنگ رنگهایی را می سازد که انسان می تواند ببیند . به ندرت پیش می آید که فرد کوررنگ هیچ رنگی را نبیند .

کورنگی ارثی است ؟

کوررنگی یگ مشکل بینایی است و در بیشتر موارد ارثی یا ژنتیکی است که در بدو تولد ایجاد می شود. کورنگی در تمام عمر بیمار به شکلی ثابت باقی می ماند . بدین معنا که بدتر یا بهتر نمی شود.

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با  مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

برای فرد کوررنگ چه اتفاقی می افتد ؟

در ابتدا اجازه بدهید به این موضوع بپردازیم که چشم چگونه رنگ را پردازش می کند ؟ چشم از دو گروه سلول حساس تشکیل شده است : استونه ای و مخروطی . هر دو گروه در شبکیه قرار دارد و لایه ای از پشت چشم را برای پردازش تصویر شکل می دهند . سلول های استوانه ای در فضاهای تاریک فعال می شوند و سلول های مخروطی در روز فعال هستند و عامل تمایز رنگ محسوب می شوند . چشم فرد عادی معمولا سه نوع مخروط رنگی دارد . این سه مخروط نور قرمز ، سبز و آبی را دریافت می کنند. با نگاه کردن به یک شی نور آن وارد چشم می شود و سلول های مخروطی را تحریک می کند . بعد مغز سیگنال های ارسال شده از سلول های مخروطی را پردازش می کند . به این ترتیب رنگ شی را تشخیص می دهیم . برای دیدن کامل طیف رنگها سه سلول مخروطی باید باهم کار کنند . به عنوان مثال همکاری سلول های مخروطی آبی و قرمز ، رنگ بنفش دیده می شضود . به این ترتیب رنگ را درک می کنیم .

کوررنگی-ارثی-است-؟

کوررنگی-ارثی-است-؟

در چشم فرد کوررنگ یکی از سلول های مخروطی درست عمل نمی کند . تاثیرش عدم دیدن یکی از سه رنگ اصلی است یا دیدن سایه نور متفاوت یا دیدن رنگی کاملا متفاوت است. محسوس ترین کوررنگی ، کوررنگی قرمز وسبز است که البته در هر دو کوررنگی افراد نه می توانند رنگ قرمز را ببینند نه رنگ سبز را .

طبق شکل ذیل تصویر سمت چپ دید طبیعی است . تصویر وسط رنگدانه قرمز را نمی تواند ببیند و تصویر سمت راست نمی تواند رنگدانه سبز را ببیند .

عکس کورنگی

اتصویر normal دید صحیح و طبیعی می باشد .تصویر Deuteranomaly مربوط به اشکال در رنگ سبز است .تصویر protanopia مربوط به اشکال در رنگ قرمز است.تصویر tritanopia مربوط به اشکال در رنگ آبی است و نمی توانند زرد و سبز را هم ببینند .

سایر علل کوررنگی

در برخی موارد نادر کوررنگی ارثی نیست . در اغلب این موارد کوررنگی به علت افزایش  سن ، مشکلات چشمی و صدمه به چشم یا تاثیرات جانبی برخی از داروهاست .

درمان کوررنگی

متاسفانه این اختلال درمانی ندارد . زیرا این مشکل نوعی اختلال ژنتیکی است و نمی توان آن را تغییر داد . البته روش هایی برای تمرین دادن چشم می باشد که باعث افزایش گستره دید می شود و باع تفکیک بهتر رنگها در فرد می شود . ولی عملا هیچ روشی تا به اکنون برای درمان قطعی وجود ندارد .

پاسخ

هفده − دوازده =

Call Now Button