ژنتیک و دیابت

ژنتیک و دیابت

رابطه ژنتیک و دیابت چیست؟ دیابت از مادر به ارث می رسد یا پدر؟ در چه مواردی احتمال ابتلا فرزند به دیابت افزایش می یابد ؟ ژنتیک چه نقشی در ابتلا به دیابت دارد ؟ خیلی از افراد پاسخ این سوالات را نمی دانند و بعد از مراجعه به آزمایشگاه ژنتیک این سوالات را می پرسند، اگر شما هم اطلاع کافی در زمینه نقش ژنتیک در بیماری دیابت ندارید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

دیابت وابسته به انسولین

حدود یک تا دو درصد افراد جامعه را دیابت تیپ یک تشکیل می دهند، که البته وابسته به انسولین می باشد . شایع ترین علت آن عفونت های دوران کودکی است که باعث بروز آن می شود .
یکی از سوالات شایعی که تقریبا اکثریت افراد هنگام مراجعه به آزمایشگاه ژنتیک می پرسند، این است که، در صورتی که که در خانواده فرزندی مبتلا به دیابت وجود داشته باشد، این شانس چقدر است که فرزند بعدی نیز همان دیابت تیپ یک وابسته به انسولین را مبتلا باشد ؟
برای پاسخ به این سوال می توان گفت ، زمانی که سن بروز در کودک پایین تر باشد، والدین در زمانی که صاحب فرزند می شوند، دارای سن بالاتری باشند و یا اینکه بچه متولد شده پسر باشد ، شانس بروز در فرزند بعدی افزایش پیدا می کند .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

دیابت تیپ دو

به طور کلی دیابت تیپ دو یا همان دیابتی که غیر وابسته به انسولین در عوام شناخته می شود، حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد دیابت را شامل می شود . این نوع دیابت زمینه ژنتیکی قدرتمند تری را نسبت به انواع دیابت همچون دیابت تیپ یک دارد . تقریبا ۲۰ درصد جامعه در گیر دیابت تیپ دو هستند زمانی که یکی از خواهران یا برادرن مبتلا به دیابت باشند، شانس بروز مجدد در بقیه خواهران و برادران و به ۴۰ تا ۵۰ درصد می رسد .زمانی که والد پدر مبتلا به دیابت باشد، شانس بروز در فرزندانش ۴۰ درصد است و زمانی که مادر درگیر باشد این میزان به نسبت بالاتر است و احتمال ابتلا به ۵۰ درصد می رسد و اگر زمانی که هم مادر و هم پدر مبتلا به دیابت باشند شانس بروز در فرزندان آن ها به ۷۰ درصد می رسد .

ژنتیک و دیابت

ژنتیک و دیابت

اهمیت دیابت در کودکان

از هر ۷ کودکی که مبتلا به دیابت می شوند، یکی از آن ها مبتلا به دیابتی به نام MODY است، که در سن پایین اتفاق می افتد و تشخیص آن صرفا بر اساس ژنتیک است . در ۹۴ درصد موارد متاسفانه این نوع دیابت با دیابت تیپ یک و دو به اشتباه گرفته می شود و درمان نامناسب انسولین را استفاده می کنند، در صورتی که باید بر اساس ژنتیک تشخیص این نوع بیماری قطعی شود تا درمان متفاوتی برای آن ها لحاظ گردد .

اهمیت مشاوره ژنتیک در تشخیص بیماری ها

متاسفانه برخی از افراد تنها به دلیل هزینه ها از انجام آزمایشات و مشاوره ژنتیک خودداری می کندف در حقیقت عاملی در بروز این بیماری ها شناخته می شوند در مرکز مشاوره ژنتیک پارسه ژنکس، تمام مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج، بعد از ازدواج و یا در طول بارداری برای افراد انجام می شود ، زوج ها و یا بیمارانی که به مرکز پارسه ژنکس برای مشاوره ژنتیک مراجعه می کنند، هزینه های آزمایش های آن ها از طریق سازمان بهزیستی پرداخت می گردد، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری مراجعه کنید.

پاسخ

1 × سه =

Call Now Button