ژنتیک و بیماری آلزایمر

ژنتیک و بیماری آلزایمر

نقش ژنتیک در بروز بیماری آلزایمر چیست؟ آیا آلزایمر ارثی است؟ عوامل موثر بر بیماری آلزایمر کدامند؟ میزان بروز بیماری آلزایمر در سن بالای ۸۵ سال یک سوم جمعیت است که این آمار ، نگران کننده می باشد .
فاکتور های ژنتیکی نقش بسیار مهمی در پاتوژن این بیماری دارند، یکی از مهم ترین این فاکتورها، فاکتوری است به نام آپولیپوپروتئین B ، که نوعی کلسترول در خون می باشد . افرادی که این ژن را از پدر یا مادر و یا هر دو به ارث می برند ، در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند.
توصیه می شود افرادی که در خانواده خود بیش از دو نفر مبتلا به آلزایمر بودند، حتما مورد بررسی ژنتیکی قرار بگیرند .

ژنتیک و بیماری آلزایمر

ژنتیک و بیماری آلزایمر

عملکرد ژن ها به چه صورت است ؟

ژن ها بر اساس جنبه های متفاوت ساختار بدن شما هستند.ژن ها می توانند نقش کلیدی در تعیین کننده رنگ چشمان و یا بیماری های افراد باشد . این ژن ها از طریق پدر و مادر و به صورت کروموزوم به فرزند منتقل می شود .هر انسان سالم با ۴۶ کرموزوم در ۲۳ جفت متولد می شود.

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آلزایمر زود هنگام

افرادی که در سن پایین تر از ۶۵ سالگی مبتلا به آلزایمر می شوند در یکی از سه ژن جهش دارند . ژن های تاثیر گذار در این بیماری شامل APP، PSEN2،PSEN1 می باشد . هر گونه جهش در این سه ژن سبب می گردد تا عملکرد مغز در دفع پروتئین های آسیب دیده مختل شود . در صورتی که مغز توانایی پاکسازی این پروتئین های آسیب دیده را نداشته باشد ، تجمع آن ها می تواند سبب آسیب به مغز گردد .

ارتباط ژن ها با بیماری آلزایمر

ارتباطی بین ژن های کروموزوم ۱۹ و آلزایمر دیر رس وجود دارد . یکی از رایج ترین عواملی که می تواند سبب بروز آلزایمر در افراد بالای ۶۵ سال گردد، اختلال در ژن های کروموزوم ۱۹ است .
لازم به ذکر است که، دیده شده است، افرادی که دارای ژن APOE4 هستند، آلزایمر نمی گیرند ، پس نمی توان آن را به عنوان یکی از علائم قطعی ابتلا به آلزایمر شناخت .

خلاصه مطلب

در آخر می توان به عنوان خلاصه ای از مطالب بیان کرد،بیماری آلزایمر و ژنتیک با یک دیگر ارتباط دارند. فاکتوری به نام آپولیپوپروتئین B نقش تعیین کننده در ابتلا به این بیماری دارد .
در صورتی که این ژن از والدین به فرزند منتقل شود احتمال بروز آلزایمر در فرد افزایش می یابد .
پس لازم است افرادی که در خانواده خود سابقه بیماری آلزایمر دارند، حتما بررسی های پزشکی لازم را انجام دهند .

پاسخ

9 + 18 =

Call Now Button