غربالگری DNA آزاد جنینی

غربالگری DNA آزاد جنینی

غربالگری DNA آزاد جنینی ، روشی است که به بررسی ناهنجاری های کروموزومی در زمان رشد جنین می پردازد.

جهت انجام این تست، DNA مادر و جنین از خون مادر جدا می شود و اختلالات کرورموزومی مانند سندرم داون و یا تریزومی ۱۳ و ۱۸، بررسی می شود. با انجام این تست اطلاعاتی در خصوص نوع گروه خونی (Rh) نیز به دست خواهد آمد.

تست غربالگری DNA آزاد جنینی برای خانم هایی که حداقل در هفته دهم بارداری هستند و تمامی آزمایشات و معاینات را انجام داده اند، توصیه می شود.

غربالگری-DNA-آزاد-جنینی

غربالگری-DNA-آزاد-جنینی

دلایل انجام تست غربالگری DNA آزاد جنینی

این تست برای تمامی خانم های باردار قابل انجام می باشد. علاوه بر موارد گفته شده، این تست به تشخیص اختلالاتی مانند سندرم پرادر ویلی (Prader- Willi Syndrome)، و یا اختلالات مرتبط با ناهنجاری های استخوانی و اسکلتی نیز کمک می کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی موارد، این تست نمی تواند در تشخیص قطعی ناهنجاری های کروموزومی موثر باشد. شرایطی از قبیل:

– بارداری های چند قلویی

– بارداری با تخمک اهدایی

– انجام تست پیش از هفته دهم بارداری

– مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون

پیش از تصمیم به انجام این تست غربالگری بهتر است با مشاوره ژنتیک مشورت داشته باشید تا نتایج و اهداف انجام این تست برای شما کاملا مشخص شود.برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

جهت انجام تست غربالگری DNA آزاد جنینی ، خون از مادر گرفته، و در آزمایشگاه بررسی می شود. DNA مادر و جنین در نمونه خون مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بالا بودن نسبت توالی کروموزوم ۲۱ می تواند نشانه ای باشد از تریزومی ۲۱ در جنین. تریزومی ۲۱ یکی از شایع ترین علل بروز سندرم داون می باشد.

نتایج تست غربالگری DNA آزاد جنینی

نتایج این تست معمولا بعد از دو هفته آماده خواهد بود، و به صورت مثبت، منفی و یا این که احتمال بروز اختلال و ناهنجاری تا چه حد می باشد، گزارش می شود.

در صورتی که نتایج تست طبیعی باشد، نیازی به انجام تست های بیشتر نخواهد بود، در صورت مشاهده ناهنجاری های کروموزومی، تست های بیشتر مانند آمنیوسنتز انجام خواهد شد.

در صورتی که Rh مادر منفی باشد، و نتیجه تست نشان دهد که جنین نیز دارای Rh منفی می باشد، نیازی به مصرف دارو جهت پیشگیری از تولید آنتی بادی های Rh در طول دوران بارداری نمی باشد. اما در صورتی که Rh جنین مثبت باشد، مراقبت ها و بررسی های بیشتری نیاز می باشد.

نتیجه

متاسفانه، ناهنجاری های کروموزومی اصلاح نمی شوند. در صورت تشخیص چنین اختلالی در نوزاد، تصمیم به ادامه بارداری با والدین می باشد.

Source: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/noninvasive-prenatal-testing/about/pac-20384574

مطالب مرتبط با این مقاله :

آزمایش ژنتیک پیش از بارداری 

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج فامیلی 

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری 

پاسخ

ده + 13 =

Call Now Button