عوامل ژنتیکی دخیل در ناباروری مردان

عوامل ژنتیکی دخیل در ناباروری مردان

عوامل ژنتیکی دخیل در ناباروری مردان کدام است ؟ ناباروری در ۲۰ درصد از زوج ها ناشی از عوامل صرفا مرد است که در حدود ۳۰ درصد از آن ها علت ناباروری با عامل ژنتیکی شناخته می شود .

یکی از عوامل مهمی که سبب ناباروری در مردان می شود، مسائل هورمونی است . معمولا هورمون های جنسی از هیپوتالاموس ترشح می شوند که به نوبه خود غده ای تحت عنوان هیپوفیز را فعال می کند . تولید دو هورمون FSH و LH باعث می شود که در بیضه ها اسپرم سازی انجام شود و هورمون ژنتیکی تستسترون تولید شود که این امر سبب بلوغ می گردد .
زمانی که به هر دلیلی هیپوتالاموس یا هیپوفیز به صورت ژنتیکی و یا مادرزادی وجود نداشته باشد اختلال ناباروری ژنتیکی در مردان رخ می دهد .
شناسایی زود هنگام از این جهت اهمیت دارد که با استفاده از درمان جایگزینی هورمون می توانیم این اختلال را بهبود ببخشیم این امر به خصوص در افرادی که در سیستم بویایی خود اختلال دارند، از لحاظ ژنتیکی لازم است تا بررسی های بیشتری در آزمایشگاه ژنتیک برای آن ها انجام شود .

عوامل ژنتیکی دخیل در ناباروری مردان

عوامل ژنتیکی دخیل در ناباروری مردان

بیماری فیبروز کیستیک و ناباروری مردان

بیماری فیبروزکیستیک معمولا با انجام ازدواج های با نسبت فامیلی رخ می دهد . دلیل اصلی بیماری فیبروز کیستیک انتقال ژن معیوب از پدر و مادر است . اگر هر دو ژن معیوب به فرزند به ارث برسد، فرد دچار بیماری فیبروز کیستیک می شود و به صورت کلی مجرای اسپرم او دچار اختلال می گردد .در بیماری فیبروز کیستیک اسپرم تولید می شود اما لوله ی وازدفرام وجود ندارد که اسپرم را از مجرای بیضه ها به مجراهای انزالی انتقال دهد و در نتیجه سبب ناباروری مردان می شود .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان بسته به وجود بیماری های زمینه ای و همچنین شدت نقص باروری مرد انتخاب می شود . در صورتی که ناباروری ناشی از عوامل پیش بیضه ای رخ دهد، می توان با کمک مداخلات پزشکی و ابزار ها درمان را انجام داد. ناباروری که ناشی از بیضه ها رخ دهد اغلب در برابر دارو از خود مقاومت نشان می دهد . درمان هایی همچون استفاده از اسپرم به منظور تلقیح داخلی رحمی، لقاح آزمایشگاهی یا تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم در این نوع اختلال استفاده می شود .

استفاده از روش های درمان هورمونی برای ناباروری مردان

همانطور که در ابتدا هم گفته شد، با استفاده از تولید هورمون های LH و FSH می توان در بیضه ها عمل اسپرم سازی را تقویت کرد .
همچنین در مردانی که دچار کم نطفگی شدیدی هستند می توان با کمک ترکیب استروژن و تستسترون البته با دوز پایین، تعداد تحرک اسپرم ها را تقویت کنیم . مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج تا حد قابل توجهی می تواند بروز این بیماری ها را کنترل کند .

پاسخ

20 + 15 =

Call Now Button