علل ژنتیکی ناباروری مردان

علل ژنتیکی ناباروری مردان

علل ناباروری در مردان

به طور کلی ناباوری در مردان در سه حیطه اتفاق می افتد :

  1. اختلال اولیه در بیضه ها : یا اسپرم ها تولید نمی شوند یا به سرعت تخریب می شوند .
  2. علت هورمونال : به علت عدم حمایت هورمونی از بیضه باعث می شود بیضه ها افت کند و عملا اسپرم سازی مختل می شود .
  3. علل انسدادی : مجرای خروجی از بیضه ها ( از اپیدیدیم ، وازودفران ، مجرای اجاکولاتوری ) دچار مشکل شوند . علل انسدادی مانع از این می شود که اسپرم در مایع منی وجود داشته باشد یا اصلا منی وجود نداشته باشد .
علل-ژنتیکی-ناباروری-مردان

علل-ژنتیکی-ناباروری-مردان

علل ژنتیکی ناباروری مردان

  1. شایع ترین علل ژنتیکی که منجر به ناباروری مردان می شود ، سندرم کلاین فلترکه به نام KFSشناخته می شود . این سندرم به دلیل وجود نوعی کروموزوم X اضافی در مردان باعث بروز این بیماری می شود .
  2. دومین عامل ژنتیکی در ناباروری مردان ، حذف در بازوی بلند کروموزوم Y می باشد که حذف باعث بروز بیماری می شود. این افراد به صورت کاملا تصادفی در حین لقاح دچار حذف در کروموزوم Y می شوند. در این افراد از ابتدا اسپرم به طور کامل تشکیل نمی شود . بیضه های کوچک و نرمی دارند . ولی حجم مایع منی طبیعی است . شناسایی این افراد کمک می کند تا علاوه بر اینکه هزینه های گزافی جهت شناسایی علت پرداخت نمی کنند به سراغ روش دانر اسپرم روند و اسپرم اهدایی انجام دهند که تنها راه درمان این افراد خواهد بود .
  3. بیماری فیبروز کیستیک : این بیماری اصولا در زمینه ازدواج های خویشاوندی اتفاق می افتد . این بیماری با ژن معیوبی از پدر و مادر منتقل می شود . زمانی که فرد هر دو ژن را به ارث ببرد ، دچار این بیماری می شود و عملا مجرای اسپرم دچار اختلال می شود . بدین معنا که اسپرم داخل بیضه تولید می شود ولی به دلیل اینکه لوله ای به نام وازدفرام وجود ندارد ، اسپرم نمی تواند خود را از مجرای بیضه ها به مجرای انزالی برساند . از این رو ناباروری در این افراد اتفاق می افتد . از آنجائیکه زمینه این بیماری ازدواج فامیلی است شناسایی ناقلین دارای اهمیت زیادی است و ریسک مجدد ۲۵% در همان خانواده می باشد .
شناسایی زودهنگام از این جهت دارای اهمیت می باشد که می توان با درمان جایگزین هورمون درمانی شرایط بیمار را بهبود بخشید . بخصوص افرادی که اختلال در حس بویایی خود دارند حتما بررسی ژنتیک باید انجام دهند .برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

۴ . یکی از مهم ترین عواملی که باعث ناباروری در مردان می شود ، عوامل هورمونی است . این هورمون ها به دلیل ژنتیکی تشکیل نمی شوند. هورمون های مترشحه  از غده هیپوتالاموس است که به غده هیپوفیز می رسد و باعث ترشح دو هورمون FSH و LH از هیپوفیز قدامی می شوند . این دو هورمون باعث تولید اسپرم  سازی در بیضه (FSH )و (LH )هورمون جنسی تستوسترون در بیضه های مردان می شود . در صورتی که هیپوفیز یا هیپوتالاموس به صورت ژنتیکی تشکیل نشده باشد باعث بروز سندرم کارتاژنر می شود . این سندرم عموما با عدم بویایی یا آنوسمیا همراه است . بعد از تشخیص این نوع سندرم باید بیمار را به متخصص ژنتیک ارجاع داد .

شناسایی زودهنگام از این جهت دارای اهمیت می باشد که می توان با درمان جایگزین هورمون درمانی شرایط بیمار را بهبود بخشید . بخصوص افرادی که اختلال در حس بویایی خود دارند حتما بررسی ژنتیک باید انجام دهند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

مشاوره ژنتیک 

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج فامیلی 

پاسخ

بیست − 14 =

Call Now Button