سقط مکرر

سقط مکرر

شایع ترین میزان سقط در انسان ها را در بین جانوران مختلف شاهد هستیم. در هنگام لقاح ۶۵ درصد موارد منجر به سقط می شود . که این نشان دهنده برتری تکاملی انسان است . جنین هایی که به هر دلیل مشکل داشته باشند در پروسه انتخاب طبیعی از بین می روند و فشار بر آنها وجود دارد . به همین دلیل پدیده سقط را در انسان شایع تر از هر جاندار دیگر شاهد هستیم .

زمانی که لقاح شکل می گیرد تا زمانی که مادر متوجه بارداری خود شود ( حدود ۳ هفته ) احتمال سقط حدود ۶۵ درصد می باشد .

سقط-مکرر

سقط-مکرر

سقط جنین در سه ماهه اول

در ۳ هفته اول بارداری تغییراتی که در مادر به وجود می آید متوجه می شود که باردار است . در سه ماهه اول بارداری حدود ۱۵ درصد بارداری ها منجر به سقط می شود . نیمی از این درصد ( حدود ۷% ) به علت ناهنجاری های کروموزومی است . در مشکلات کروموزومی ۷۵ % موارد ، از ابتدا رخ داده است این به معنی آنست که تغییر شکل یا ناهنجاری های کروموزومی کاملا تصادفی اتفاق افتاده است . این درصد از این نظر اهمیت دارند که باعث بروز مجدد نمی شوند یا احتمال بروز آن بسیار پایین است . ۲۵ % سقط ها نیز فامیال یا خانوادگی است . این گونه موارد ریسک تکرار دارند و امکان سقط مجدد وجود دارد . در این موارد انتظار می رود بسته به نوع تغییر کروموزومی که اتفاق افتاده است در باردرای های بعدی اتفاق بیفتد که درصد آن بین ۲۵ تا ۸۰% متغیر است .

لازم به ذکر است میزان سقط مکرر تنها یک درصد می باشد و میزان شیوع سقط در مادر بیش از ۳ بار یا بیشتر ، حدود یک در ۳۰۰ می باشد .

سن بالا و سقط جنین

جالب است بدانید سن اپتیونوم بارداری در مرد و زن ۲۵ سال است . هر چقدر از این سن فاصله فاصله گرفته می شود احتمال سقط بیشتر است . اما از سن ۳۵ سالگی به بعد شیوع سقط افزایش می یابد .

اولین رویکردی که برای بررسی ژنتیکی در نظر گرفته می شود اینست که اگر زوجی که بیش از ۲ یا بیشتر سقط داشته باشند معمولا اندیکاسیون کاریوتایپ را دارند . یعنی باید گستره کروموزومی آنها تهیه شود . برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علل سقط جنین

علل سقط جنین به دو دسته علل جنینی و علل مادری تقسیم می شوند :

علل مادری

 1. آناتومیکی

شایع ترین علل مادری مربوط به آناتومی رحم است . به عنوان مثال فیبروم بزرگی در رحم تشکیل شده باشد یا رحم دو شاخه باشد یا سپتوم اضافی در رحم وجود داشته باشد . در مورد لوله های رحم نیز به همن منوال می باشد . ممکن است لوله های رحمی مادرزادی مشکل داشته باشند یا در زمینه پروسه های التهابی مانند التهابی لگنی مسدود شده باشند یا در طی فرآیند شیمی درمانی مسدود شده باشند .

 1. ایمونولوژیک

در کشورهای غربی شایع ترین علل سقط هستند اما در کشورهای شرقی کمتر شایع هستند .

 1. هورمونال

از دیگر علل سقط تغییرات هورمونی می باشد .دیابت دوران بارداری از جمله این تغییرات است .  از شایع ترین این تغییرات ، هیپوتیروئیدی یا هیپرتیروئید ( کم کاری یا پرکاری تیروئید) می باشد .کمبود پرولاکتین ( افزایش پرولاکتین معمولا منجر به ناباروری می شود )  نیز منجر به سقط می شود. سایر علتها مربوط به هورمون های جنسی و سایر هورمون ها هستند .

 1. عفونی

بسیاری از عفونتها ممکن است ویروسی باشد یا انگلی باشد که ممکن است سندرم Torch ( این کلمه متشکل از کلمه Tتکسوپلاسما O مخفف Otherکه شایع ترین آنها سیفلیس است و R روبلای سرخچه و C سایتومگال ویروس و h  هرپس یا همان ویروس تبخال )می باشد .

 1. سایکولوژی

ممکن است مادر به علت اضطراب بیش از حد در زمینه GAD دچار سقط شود . این علت معمولا نادیده گرفته می شود .

 1. افزایش انعقاد پذیری

کمبود پروتئین S ، C  ، فاکتور لیدن ، فاکتور ۲ و… علل افزایش انعاقد پذیری باشد . می تواند این علل اکتسابی باشد مانند زمانی که فرد OCP مصرف کرده باشد و یا سابقه سرطان را داشته باشد .

 1. علتهای خارجی

داروهایی که مادر مصرف می کند یا اشعه هایی مانند X یا یونیزان که ممکن است مادر در معرض آن قرار بگیرد از جمله تروماهایی که مادر یه صورت کلی مشاهده می کند .

 1. ژنتیک

از آنجائیکه بررسی های ژنتیکی هزینه بر می باشد در ابتدا علل های دیگر بررسی می شود و در مرحله بعد این علت مورد بررسی قرار می گیرد . زمانی که بیشتر از ۲ سقط اتفاق بیفتد و زمان سقط در ابتدای بارداری ( سه ماهه اول بارداری ) باشد معمولا علل ژنتیک شایع ترین علل را تشکیل می دهند . از آنجائیکه علل دیگر قابل درمان می باشند اول آنها بررسی می شوند و سپس به سراغ علت ژنتیکی می روند.

اولین رویکردی که برای بررسی ژنتیکی در نظر گرفته می شود اینست که اگر زوجی که بیش از ۲ یا بیشتر سقط داشته باشند معمولا اندیکاسیون کاریوتایپ را دارند . یعنی باید گستره کروموزومی آنها تهیه شود . این کار برای اینست که متخصص ژنتیک مطمئن شود زوج دارای اختلال و ناهنجاری کروموزومی نیستند . شایع ترین مواردی که در فرد سالم وجود دارد balanced translocation یا arrangment های کروموزومی از نوع بالانس یا متوازن هستند که شایع ترین علل را تشکیل می دهند . اولین اقدام اینست که کاریوتایپی از پدر یا مادر برای اطمینان از عدم وجود مشکلات کروموزومی تهیه می شود . در اقدام بعدی شجرنامه برای زوجین تهیه می شود که این کار برای اینست که آیا این سقط در این خانواده وجود داشته یا نه ؟آیا سابقه سقط ها  مشابه یکدیگر بوده است ؟ آیا سقط ها در یک زمان خاص اتفاق می افتد ؟ آیا پدر و مادر خویشاند می باشند یا خیر ؟ در قدم بعدی اقدامی که انجام می شود اینست که محصول سقط را برای آزمایش ژنتیکی به نام CMA chromosomal micro array ارسال می شود . نگرانی که در این مورد وجود دارد اینست که ممکن است تغییر ژنتیکی در خود جنین به وجود آمده باشد و عامل جنینی باعث بروز سقط شده باشد . برای بررسی ، ماده ژنتیکی محصول استخراج می شود و این ماده تحت آزمایش CNA قرار می گیرد . در صورتی که عدم توازنی مشاهده شود علت سقط مشخص می شود و بررسی انجام می شود. بعد از این مرحله بررسی دیگری که نسل جدید آزمایش ژنتیک می باشد به نام تست NGS انجام می شود . این تست بخصوص در زوجینی که خویشاوند می باشد اهمیت بیشتری دارد . این علت ها ، علتهای تک ژنی هستند که ( از بین ۲۴ هزار ژنی که در بدن وجود دارد ممکن است یک ژن دچار اختلال باشد ) این ژن ممکن است در خانواده وجود داشته باشد و باعث سقط شود.

علل جنینی

تمام علل جنینی علتهای ژنتیکی هستند . معمولا نقص هایی هست که به سه شکل خود را نشان می دهد :

 • نقص های مادرزادی
 • وجود بارداری پوچ (Hydatidiform mole)
 • جنین قبل از تولد یا لانه گزینی ، از دست می رود.

مطالب مرتبط با این مقاله :

مشاوره ژنتیک 

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج فامیلی 

اوتیسم و ژنتیک

بیماری دوشن 

پاسخ

دو × پنج =

Call Now Button