تشخیص سرطان با آزمایش ژنتیک

تشخیص سرطان با آزمایش ژنتیک

آیا می دانستید با آزمایش ژنتیک می توان سرطان های ناشی از وراثت را تشخیص داد ؟ در صورتی که شخصی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان باشد ، این اطلاعات می تواند تاثیر به سزایی در آگاهی او داشته باشد .در ادامه با ما همراه باشید .

سرطان و ژنتیک 

سرطان بیماری پیچیده ای است و از عوامل بسیاری نشات می گیرد . اغلب سرطان ها به صورت تصادفی و بدون علت قابل تشخیصی ایجاد می شوند . اما با این وجود حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد سرطان هایی خاص ناشی از تغییرات ژنتیک مضر به نام جهش ها می باشد که از طریق خانواده و وراثت به فرد منتقل می شود.

تشخیص-سرطان-با-آزمایش-ژنتیک

تشخیص-سرطان-با-آزمایش-ژنتیک

آزمایش ژنتیک سرطان

تست سرطان وراثتی با هدف تشخیص جهش های ژنتیکی از طریق بررسی جامع گروهی از ژن های مرتبط با افزایش خطر ابتلای فرد به سرطان از طریق وراثت طراحی شده است . این سرطان ها شامل سرطان پستان ، کولورکتال ، ملانوم تخمدان ، پانکراس ، پروستات ، معده و رحم می باشد . آگاهی از اینکه شخص مستعد ابتلا به سرطان های خاصی است ، به پزشک و شخص کمک می کند تا برنامه غربالگری و پیشگیری مخصوصی را تدوین کنند . این امر از اهمیت بسیاری برخوردار است . زیرا در صورتی که سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود ، بسیار درمان پذیر بوده و نتایج کاربردی تری در پی خواهد داشت .

ژنتیک در سرطان

غربالگری برای مردان به اندازه زنان کاربردی و مفید است . نیمی از افراد با جهش های ذکر شده را مردان تشکیل می دهند . و درست مانند زنان ، مردان نیز ۵۰ درصد شانس انتقال جهش های ژنتیکی را به هر یک از فرزندان خود دارند .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک تهران پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص سرطان با آزمایش ژنتیک

هر کس باید درباره قابلیت ها و محدودیت های تست های ژنتیکی آگاهی های لازم را به دست آورد . جهش های ژنتیکی می توانند خطر ابتلا به سرطان های خاصی را افزایش دهند . اما بدان معنا نیست که حتما سرطان به وجود می آید.یک نتیجه مثبت و یا پیدا کردن جهش ، به معنای تشخیص سرطان نیست و حتی بیانگر این نیست که شخص در آینده به سرطان مبتلا می شود . به طور مثال خانم ها تا سن ۸۰ سالگی ، ۱۰ درصد خطر ابتلا به سرطان پستان را دارند . این در حالی است که در زنان دارای جهش در ژن BRCA این عدد تا حدود ۸۱ درصد افزایش می یابد . بیشتر مردها تا سن ۷۰ سالگی ، ۲ درصد خطر ابتلا به سرطان کولورکتال دارند . این در حالی است که در مردان دارای جهش در ژن MLH1 این عدد تا حدود ۴۱ درصد افزایش می یابد . میزان خطر ابتلا به سرطان در هر ژن با دیگری متفاوت است . حتی اگرنتیجه آزمایشات شخص هیچ جهش ژنتیکی را نشان ندهد با این وجود احتمال ابتلای شخص به سرطان وجود خواهد داشت . در عین حال که جهش های ژنتیکی قادر به تحلیل و تفسیر تعدادی از موارد سرطان می باشند ، اغلب سرطان ها به صورت تصادفی و بدون علت قابل تشخیصی ایجاد می شوند  و نمی توان یک دلیل مشخص برای آن ها پیدا کرد .

عوامل غیرژنتیکی در ایجاد سرطان

برخی از عوامل غیرژنتیکی افزایش خطر ابتلا به سرطان عبارتند از :

  • محیط زیست
  • سبک زندگی
  • سابقه خانوادگی اما بدون هیچ کونه ارتباط ژنتیکی شناخته شده

هیچ تست ژنتیکی قادر به تشخیص همه چیز نیست. ممکن است برخی از انواع تغییرات ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند با انجام تست های ژنتیکی قابل تشخیص نباشد . علاوه بر آزمایش ژنتیک ، سابقه خانوادگی و سبک زندگی نقش مهمی را در ارزیابی خطر ابتلای فرد به سرطان ایفا می کند .

پاسخ

شانزده − هشت =

Call Now Button