بیماری سلیاک چیست و چه علائمی دارد ؟

بیماری سلیاک چیست و چه علائمی دارد ؟

بیماری سلیاک جزو شایع ترین بیماری های مادرزادی محسوب می شود . برای آشنایی بیشتر با این بیماری و علت بروز و درمان آن با ما در ادامه همراه باشید .

بیماری سلیاک چیست ؟

بيماري سلياك يك بيماري خودايمني با حساسيت به گلوتن گندم است. به جهت ژنتيك وراثت چندعاملي دارد. وراثت پذيري آن ٤٠٪؜ و حتي كمتر است و نقش ژنتيك كمتر از نقش محيط است. مطالعات اخير عامل اليگوژنيك براي اين بيماري قائل است. بدين مفهوم كه چند صد ژن در بيماري زايي سلياك نقش دارند ولي يك يا چند ژن تاثير بسزايي در بروز بيماري دارند.

عکس بیماری-سلیاک

عکس بیماری-سلیاک

علت بیماری سلیاک

  • افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را داشته باشند بیشتر در معرض آن قرار دارند .
  • تغذیه از دیگر عواملی است که باعث بروز این بیماری می شود . مواد غذایی مانند گندم و جو حاوی پروتئینی به نام گلوتن می باشد که اگر به همراه بیماری یا التهاب باشد بدن در برابر آن واکنش نشان داده و آنتی بادی تولید می کند . وقتی آنتی بادی تولید می شود سیستم ایمنی در دستگاه گوارش فعال می شود ، پرزهای روده را تخریب می کند .

عوارض بیماری سلیاک

اگر این بیماری تشخیص داده نشود و فرد طولانی مدت مواد غذایی حاوی گلوتن بخورد دیواره روده صاف می شود بنابراین مواد غذایی دیگر جذب نمی شود . علائم سوء جذب مواد غذایی ایجاد می شود .

سن بروز بیماری سلیاک

این بیماری می تواند از دوران شیرخوارگی تا بالای ۶۰ سالگی بروز پیدا کند . شایع ترین سن بروز بیماری سلیاک دهه چهارم تا ششم زندگی می باشد .

علائم بیماری سلیاک

این بیماری در کودکان علائم شامل موارد ذیل دارد :

  • نفخ شکم در کودکان و دفع بیش از حد ادرار
  • مدفوع بدبو و چرب
  • کوتاهی قد و کم بودن وزن
برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با  مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علائم در بزرگسالان متفاوت است و شامل موارد ذیل می باشد :

  • احساس خستگی مفرط
  • کم خونی

تشخیص بیماری سلیاک

در صورتی که مشکوک به این بیماری باشید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید . پزشک در صورت لزوم از تست های تشخیصی استفاده می کند .

درمان بیماری سلیاک

درمان این بیماری رژیم غذایی می باشد و این رژیم تا پایان عمر فرد باید رعایت شود . این رژیم بدون پروتئین گلوتن می باشد .

فردی که بیماری سلیاک دارد می تواند ازدواج فامیلی کند ؟

در صورت درگيري يكي از والدين يا خواهر و برادرها خطر بروز مجدد در بارداري بعدي ٨-١٢٪؜ برآورد مي گردد. ارتباطي به ازدواج خويشاوندي ندارد و خطري به بيماري زايي اضافه نمي كند. براي برآورد خطر بروز در هر فرد بررسي HLADQ2/8 در كنار HLADQA1/B1 توصيه مي گردد.

پاسخ

2 + هشت =

Call Now Button