استراحت بعد از آمنیوسنتز

استراحت بعد از آمنیوسنتز

نوزاد در رحم با مایع آمنیوتیک احاطه شده که آن را حفاظت و تغذیه می کند . غوطه ور شدن در مایعی که سلول های کودک را تشکیل می دهد به پزشکان امکان تست مواد ژنتیکی را می دهد .

تست آمنیوسنتز یکی از روش هایی است در خصوص نمونه گیری های جنین انجام می شود . در این تست پزشک یک نمونه از مایع آمنیوتیک برای تست اختلالات ژنتیکی خاص و نواقص مادرزادی بر می دارد .این تست معمولا در سه ماه اول بارداری در هفته های ۱۵ تا ۱۸ بارداری انجام می شود .

استراحت-بعد-از-آمنیوسنتز

استراحت-بعد-از-آمنیوسنتز

چه افرادی باید آمنیوسنتز انجام دهند ؟

به طور کلی برای زنانی که فاکتورهای ریسک بالا دارند این تست توصیه می شود :

  • سن ۳۵ سال و بالاتر که خطر ابتلا به اختلال کروموزومی مانند سندرم داون را افزایش می دهد .
  • کودک قبلی و یا بارداری با نقص هنگام تولد ، آزمایش خون و سونوگرافی نقص تولد مثل سندرم داون و اختلالت لوله عصبی را نشان می دهد .
  • سابقه فامیلی اختلالات کروموزومی مثل فیبروز سیستیک

آمنیوسنتز نیز ممکن است در سه ماه سوم بارداری برای دلایلی به شرح ذیل نیز انجام شود :

  • تعیین تکامل ریه های کودک که اگر به اندازه کافی تکامل یافته باشد زایمان زودرس ضروری است .
  • برای تشخیص و عفونت رحمی و یا برای کم خونی در نوزاد یا ناسازگار RH
برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک تهران  پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آمنیوسنتز برای جنین خطرناک است ؟

آمنیوسنتز خطری ندارد و اینکه تصور بر اینست که انجام آن منجر به سقط جنین می شود اشتباه است. اگر زودتر از موعد مشخص شده باید نمونه برداری شود باید از پرزهای جنینی نمونه ای تهیه شود که در هفته ۱۱ تا ۱۴ باید خارج شود . ریسک سقط جنین در این پروسه حدود ۲% می باشد . بنابراین ترجیحا مایع آمنیوتیک خارج شود بهتر است .

نحوه انجام آمنیوسنتز

در شروع عمل پزشک با سونوگرافی تصویری از جنین با جزئیات روی صفحه کامپیوتز ایجاد می کند . با نگاهی به این تصویر می تواند محل امن برای فرو بردن سوزن را پیدا کند . پزشک ممکن است برای نمونه گیری از بی حسی موضعی در سطح شکم استفاده کند . برای جلوگیری از هر گونه مشکل و صدمه به کودک با دقت تصاویر سونوگرافی را بررسی می کند و سوزن بسیار باریکی را از راه شکم به درون رحم فرو برده و از مایع آمنیوتیک نمونه اندکی برمی دارد . سوزن را خارج کرده و سپس محل نمونه گیری را پانسمان می کند . بدن دوباره مقدار برداشته شده را جایگزین خواهد کرد . پس از اینکه مایع آمنیوتیک خارج شد ، نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود و DNA سلول های جنینی استخراج می شود و یا سلول های جنینی برای بررسی های کروموزومی کشت داده می شود.این نمونه برداری برای اینت که جهش ژنتیکی که در خانواده اتفاق افتاده بود را در جنین مورد بررسی قرار گیرد .

پس از عمل پزشک سونوگرافی برای نظارت بر ضربان قلب جنین انجام می دهد .

آمنیوسنتز درد دارد ؟

در این تست درد خفیف یا فشار در قسمت پایین شکم احساس می شود .

استراحت بعد از آمنیوسنتز

پزشک تا حدود ۲۴ ساعت بعد از انجام این تست ، فعالیت های فیزیکی مانند بلند کردن یا ایستادن طولانی مدت و فعالیت جنسی را ممنوع خواهد کرد .

پاسخ

1 + هفده =

Call Now Button