آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج

برای آزمایش ژنتیک از زوجین خون گرفته می شود . نمونه آزمایش به آزمایشگاه سیتوژنتیک ارسال می گردد . در این آزمایشگاه تست کاریوتایپ یا بررسی کروموزومی بر روی نمونه مورد نظر قرار می گیرد . تمامی خصوصیاتی که از پدر و مادر به فرزندان منتقل می شوند مانند رنگ مو ، رنگ چشم ، قد ، هوش و … از طریق واحدهایی به نام ژن صورت می گیرد . به طور کلی در انسان حدود ۲۰ هزار ژن وجود دارد که وظیفه آنها انتقال خصوصیات پدر و مادر به فرزندان است .

آزمایش-ژنتیک-قبل-از-ازدواج

آزمایش-ژنتیک-قبل-از-ازدواج

کاریوتایپ 

آزمایش کاریوتایپ برای تعیین اندازه ، شکل و تعداد کروموزوم ها در یک سلول انجام می شود . شکل غیرطبیعی کروموزوم ها می تواند باعث ناباروری یا تشکیل جنین ناهنجار و متعاقب آن سقط مکرر و تولد کودکی با معلولیت یا مشکل ژنتیکی بشود . برای انجام کاریوتایپ و بررسی کروموزومی باید از سلول هایی استفاده شود که قابلیت رشد و تقسیم سریعی داشته باشند . برای این منظور مناسبترین سلول ها ، سلول های سفید خون به ویژه لنفوسیت ها هستند . برای تهیه کشت مقداری نمونه خون از ورید گرفته شده و سپس با استفاده از سانتریفیوژ ، سلول های سفید خون جدا شده و در محیط مناسب کشت داده می شوند . بعد از افزودن یک ماده شیمیایی به محیط کشت تقسیم سلول ها متوقف می شود تا کروموزوم ها مشاهده بشوند . متخصصان سیتوژنیتکی با بررسی آن می توانند به اشکال های کروموزومی و مشکلات ژنتیکی که در زوج وجود دارد پی ببرند .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک تهران  پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

بهتر است زوجین باهم به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند . البته آزمایش ژنتیک برای همه افراد قبل از بارداری ضروری نیست . برای برخی افراد با شرایط ذیل این تست توصیه می شود :
• سابقه بیماری ژنتیک شناخته شده در افراد خانواده
• فرزندان قبلی با مشکل ژنتیک متولد شده اند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری 

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج فامیلی 

پاسخ

4 × 2 =

Call Now Button