آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

یکی از تکنیک هایی که برای تشخیص پیش از تولد (PND) انجام می شود، تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی (PGD) است. این روش اولین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفت و هدف از آن تشخیص بیماری های ژنتیکی پیش از تولد نوزار بود. در این روش که لقاح آزمایشگاهی در آن انجام می شود، از فناوری کمک باروری همراه با IVF انجام می شود.

به طور کلی، روش های مختلف برای تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) وجود دارد اما در اصل همه آنها هدف اصلی مشابهی دارند – تا امکان تشخیص جنین های سالم را از آن هایی که مبتلا به آنورمالی های ژنتیکی هستند ، بدهد . بسته به پروتکل دقیق استفاده شده ، جهش های به ارث رسیده که عملکرد ژن های خاص را تحت تاثیر قرار می دهند یا ناهنجاری های تعداد کپی کروموزومی می توانند تشخیص داده شوند. انتقال ترجیحی جنین های طبیعی از نظر ژنتیکی به رحم یک احتمال بالایی را برای حاملگی های سالم فراهم می کند . در برخی موارد PGD می تواند به عنوان یک جایگزین برای تشخیص های مرسوم قبل از تولد در نظر گرفته شود . البته با این مزیت که از ختم بارداری اجتناب می شود .در این مطلب سعی داریم تا بیشتر با روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی آشنا شویم و به مزایای روش PGD بپردازیم.

تشخیص ناهنجاری های کروموزومی با استفاده از تکنولوژی های PGD و نحوه به کار گیری آنها برای بیماران نابارور تحت IVF به منظور تلاش و بهبود نتایج درمان متمرکز خواهد شد .برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آزمایش ژنتیک قبل از بارداری چگونه انجام میشود

تشخیص ژنتیکی در مرحله قبل از لانه گزینی اولین بار بیش از ۲۰ سال پیش در انسان ها انجام شد . روش ها شامل :تولید جنین ها با استفاده از تکنیک های لقاح خارج رحمی (IVF) که توسط بیوپسی و آزمایش های محتوی جنین دنبال می شوند.

نمونه گیری می تواند در چهار مرحله مختلف تکاملی صورت گیرد :

 • در روز برداشت تخمک توسط برداشتن اولین جسم قطبی (PB) از تخمک بالغ
 • در روز اول توسط بیوپسی دومین جسم قطبی از زیگوت  اولین PB همچنین می تواند در این زمان برداشته شود .
 • روز سوم توسط برداشت یک یا دو سلول ( بلاستومرها ) از جنین در مرحله تقسیم
 • یا روز ۵ یا ۶ توسط برداشت توده کوچک سلول های تروفوکتودرم از بلاستوسیت .
آزمایش-ژنتیک-قبل-از-بارداری

آزمایش-ژنتیک-قبل-از-بارداری

تشخیص پیش از لانه‌ گزینی برای چه کسانی مناسب است؟

روش PGD یک روش مناسب برای تشخیص بیماری های ژنتیکی پیش از انتقال جنین به رحم مادر است. PGD تنها روش ممانعت از انتقال بیماری های ژنتیکی از پدر و مادر به فرزند است. این آزمایش به تشخیص پزشک، برای بیماران زیر تجویز می شود:

 • زنانی که بیش از ۳۵ سال دارند و تصمیم به بارداری گرفته اند؛
 • افرادی که چندین بار IVF داشته اند اما موفق به بارداری نشده اند؛
 • زن و شوهرهایی که یکی از طرفین حامل و یا مبتلا به یکی از بیماری های ژنتیکی قابل انتقال است؛
 • زن و شوهرهایی که یکی از فرزندان آن ها مبتلا به بیماری های ژنتیکی است؛
 • زوجینی که تمایل دارند فرزند سالمی داشته باشند و مغز استخوان فرزند آن ها مانند سایر اعضای خانواده باشد. این امر که تعیین نوع آنتی‌ژن‌های لوکوسیت انسانی (HLA) نامیده می شود، برای خانواده هایی که یکی از اعضا یا برخی از آن ها مبتلا به تالاسمی بتا یا آنمی فانکونی است، پیشنهاد می شود.

مزایای تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی (PGD) چیست؟

در حال حاضر، روش PGD تنها روشی است که زن و شوهرها می توانند از ابتلای فرزند خود به بیماری های ژنتیکی جلوگیری کنند. از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی امکان شناسایی ۱۰۰ مشکل ژنتیکی را فراهم می کند و به این ترتیب مانع از انتقال آن ها به فرزند آینده می شود؛
 • این روش کمک می کند تا جنینی در رحم مادر قرار بگیرد که نسبت به سایر جنین ها سالم تر است. در نتیجه احتمال تولد نوزاد سالم تر افزایش خواهد یافت

آیا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی امکان تعیین جنسیت جنین را می دهد؟

امروزه، با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی، هنوز روش قطعی و صد در صدی برای تعیین جنسیت جنین کشف نشده است. اما بر اساس مطالعات اخیری که انجام شده است، روش PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی با ۲ تا ۳ درصد خطا، امکان تعیین جنسیت را می دهد. البته لازم به ذکر است که اگر زوجین این روش را برای تعیین جنسیت جنین انتخاب کنند، روش های IVF یا ICSI نیز باید روی آن ها به کار برود که در این روش ها احتمال بارداری ۳۰ تا ۴۰ درصد می باشد.

در پایان باید گفت که روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی یک روش بسیار موثر در جلوگیری از انتقال بیماری های ژنتیکی به نوزاد است و شانس به دنیا آمدن فرزند سالم تر را افزایش می دهد. اگر می خواهید برای روش PGD به یک برای مشاوره ژنتیک در این مورد روی ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عامل ژنتیکی در ناباروری مردان

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

پاسخ

دوازده + 12 =

Call Now Button