آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

روش های مختلف برای تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) وجود دارد اما در اصل همه آنها هدف اصلی مشابهی دارند – تا امکان تشخیص جنین های سالم را از آن هایی که مبتلا به آنورمالی های ژنتیکی هستند ، بدهد . بسته به پروتکل دقیق استفاده شده ، جهش های به ارث رسیده که عملکرد ژن های خاص را تحت تاثیر قرار می دهند یا ناهنجاری های تعداد کپی کروموزومی می توانند تشخیص داده شوند. انتقال ترجیحی جنین های طبیعی از نظر ژنتیکی به رحم یک احتمال بالایی را برای حاملگی های سالم فراهم می کند . در برخی موارد PGD می تواند به عنوان یک جایگزین برای تشخیص های مرسوم قبل از تولد در نظر گرفته شود . البته با این مزیت که از ختم بارداری اجتناب می شود .

تشخیص ناهنجاری های کروموزومی با استفاده از تکنولوژی های PGD و نحوه به کار گیری آنها برای بیماران نابارور تحت IVF به منظور تلاش و بهبود نتایج درمان متمرکز خواهد شد .برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آزمایش ژنتیک قبل از بارداری چگونه انجام میشود

تشخیص ژنتیکی در مرحله قبل از لانه گزینی اولین بار بیش از ۲۰ سال پیش در انسان ها انجام شد . روش ها شامل :تولید جنین ها با استفاده از تکنیک های لقاح خارج رحمی (IVF) که توسط بیوپسی و آزمایش های محتوی جنین دنبال می شوند.

نمونه گیری می تواند در چهار مرحله مختلف تکاملی صورت گیرد :

  • در روز برداشت تخمک توسط برداشتن اولین جسم قطبی (PB) از تخمک بالغ
  • در روز اول توسط بیوپسی دومین جسم قطبی از زیگوت ( اولین PB همچنین می تواند در این زمان برداشته شود .
  • روز سوم توسط برداشت یک یا دو سلول ( بلاستومرها ) از جنین در مرحله تقسیم
  • یا روز ۵ یا ۶ توسط برداشت توده کوچک سلول های تروفوکتودرم از بلاستوسیت .
آزمایش-ژنتیک-قبل-از-بارداری

آزمایش-ژنتیک-قبل-از-بارداری

تشخیص اختلالت تک ژنی با استفاده از واکنش زنجیره پلیمراز PCR برای تکثیر DNA از سلول یا یلول های بیوبسی شده استناد می کند تا یک سطح کافی برای تکنیک های ژنتیک استاندارد تشخیص جهش بکار گرفته شود. چالش های اصلی متوجه این شکل از PGD دستیابی به تکثیرموثر و صحیح لوکوس بیماری و جلوگیری از آلودگی با منابع DNA غیر جنینی است . نمای کلی مفصل از تکنیک های تکامل یافته براب PGD اختلالات موروثی فراتر از قلمرو این فصل است . در عوض این مرور بر تشخیص ناهنجاری های کروموزومی با استفاده از تکنولوژی های PGD و نحوه به کار گیری آنها برای بیماران نابارور تحت IVF به منظور تلاش و بهبود نتایج درمان متمرکز خواهد شد .

برای مشاوره ژنتیک در این مورد روی ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عامل ژنتیکی در ناباروری مردان

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

پاسخ

یک × 2 =