آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری چیست؟ آیا برای آزمایش غربالگری، باید ناشتا بود؟ هزینه ازمایش غربالگری چقدر است ؟ فاصله بین سونو و آزمایش غربالگری چقدر باید باشد ؟ ممکن است خیلی از مادران که در مرحله انجام غربالگری بارداری هستند ، به دنبال پاسخ این سوالات باشند. به همین دلیل در ادامه این مطلب به بررسی آزمایش غربالگری و روند انجام آن می پردازیم .

تست غربالگری چیست ؟

آزمایش غربالگری به عنوان یک روش تشخیصی، که به عنوان پیشگیری انجام می شود ، شناخته شده است . این روش تشخیصی، برای بررسی مشکل یا وجود بیماری احتمالی در شخصی که هنوز علائم یا علائمی نداشته باشد، کاربرد دارد .

هدف از غربالگری تشخیص زودرس است. کمک به کاهش خطر بیماری و یا تشخیص زودرس یک بیماری برای درمان موثرتر آن.
به عنوان مثال،  با کمک تست غربالگری، اندازه گیری شاخص پوست PSA را می توان  بدون باند شدن  به  سایر پروتئین  ها مورد بررسی قرار داد ، اگر این میزان PSA بالاتر از سطح عادی باشد، در حقیقت مطرح کننده، زمینه ای برای بروز  سرطان پوست است،که در آزمایشگاه به عنوان تست غربالگری مورد استفاده قرار می گیرد .

آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری

آزمایش های غربالگری معمولاً تشخیصی نیستند ، اما برای شناسایی افرادی که باید آزمایش اضافی داشته باشند برای تعیین وجود یا عدم وجود بیماری یا افرادی که ممکن است از اقدامات مداخله اولیه استفاده کنند ، استفاده می شود.
هنگام تصمیم گیری در مورد غربالگری یک بیماری ، عوامل مختلفی باید ارزیابی شوند ، این موارد شامل موارد زیر است:
برای برخی شرایط ممکن است تست مناسبی برای غربالگری وجود نداشته باشد، برخی از آزمایشگاه ها می تواند به طور گسترده تمام خدمات مربوط به تشخیص بیماری ها را انجام دهند ، و هدف آن ها شناسایی زود هنگام یا شناسایی افراد در معرض خطرباشد . به عنوان مثال ، برای آزمایش غربالگری سرطان روده ، نمونه مدفوع توسط بیمار در خانه گرفته می شود و به آزمایشگاه ارسال می شود. این آزمایش به کلیه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می شود و به علائم وابسته نیست، زیرا سرطان روده اغلب هیچ علائمی ندارد.
غربالگری برای یک بیماری اغلب بر اساس فاکتورهای خطر خاص و ، در بخش خاصی از جمعیت محدود می شود.
غربالگری نوزاد برای تشخیص زودرس و البته درمان می تواند، نقش مهمی داشته باشد . با استفاده از غربالگری می توان تا حد قابل توجهی از بروز و یا حتی تولد فرزندان مبتلا به بیماری های ژنتیکی خودداری کرد .
آزمایشات غربالگری معمولاً روی شرایطی متمرکز است که ممکن است کشنده باشد یا اثرات سلامتی بسیار جدی مانند ناتوانی جسمی و روحی شدید در صورت عدم درمان داشته باشد. به عنوان مثال ، غربالگری ژنتیکی که به منظور بررسی سلامت جنین از نظر جسمانی و ژنتیکی انجام می شود .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

هزینه غربالگری

از انجا که اهمیت تست غربالگری خصوصا در زنان باردار بسیار مهم است، پس بهتر است هزینه آزمایش غربالگری مدنظر قرار نگیرد . متاسفانه برخی از افراد تنها به دلیل هزینه، از انجام این آزمایش خودداری می کنند و دچار عوارض می گردند .
می توان گفت غربالگری احتمال ابتلا نوزاد به بیماری های ژنتیکی را مورد سنجش قرار می دهد و فواید آن برای بیمار مشخص است . در آزمایشگاه ژنتیک پارسه ژنکس سعی بر این شده است تا این آزمایش با بالاترین دقت و کیفیت ارائه شود، بهتر است برای اطلاع دقیق از هزینه تست غربالگری با آزمایشگاه تماس بگیرید .

پاسخ

13 + هفت =

Call Now Button